Jak zazářit na Instagramu s fotkami z dovolené? Sledujte trendy a buďte kreativní

19. 11. 2018

Stejně jako užít si dovolenou je ale v dnešní době pro mnoho lidí důležité pořídit na ní kvalitní fotky na sociální sítě. Obzvláště Instagram se těší velké oblibě a jeho úspěšní uživatelé mohou získat velký vliv. Být s příspěvky z dovolené na Instagramu úspěšný ovšem není jen tak. V tomto článku přinášíme tipy, jak se zážitky z dovolené oslovit co nejvíce lidí.

Objevte díky Instagramu zajímavá místa
Pro vytvoření dobré fotky je zcela zásadní její celková atmosféra. Při cestování se proto neupínejte pouze na známá místa přeplněná turisty, ale zkuste hledat odlehlá zákoutí nebo méně navštěvované cíle. „Turisté po cestě na dovolenou často míjejí skutečné klenoty. Typickým příkladem je slovinské jezero Bled ležící na půl cesty do Chorvatska. Cestující kolem něj většinou jen projedou, jedná se ale o jedno z nejfotogeničtějších alpských jezer,“ doporučuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která je jedničkou v online prodeji dovolených na českém trhu.
Instagram ale můžete docela dobře použít také pro objevování zajímavých míst v okolí. Stačí si zadat do vyhledávání hashtagy související s vaší prázdninovou destinací a procházet si fotografie. Dost možná narazíte na zajímavé místo, o kterém jste se v průvodci nedočetli.

Pochlubte se fotogenickými pokrmy z dovolené
Kromě selfie a fotografií postavy jsou dnes na Instagramu v kurzu především fotografie jídla. Právě pro pořízení snímků netradičních pokrmů jsou přitom dovolené perfektní příležitostí. „Velmi pestrou a barevnou kuchyní je známé například Bali, kde můžete posnídat čerstvé ovoce, ale i originálně servírované smoothie bowl,“ komentuje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, jež nabízí stovky zájezdů do exotických destinací. Doplňky, jako jsou dřevěná prkénka, ozdobné talíře a čerstvé květiny, které při focení jídla v domácích podmínkách musíte pro vytvoření hezké fotky používat, tak v tropickém ráji nebudete potřebovat. I evropská města však nabízejí nejrůznější podniky pověstné svými krásně vypadajícími pokrmy. Plejádu fotogenických kaváren najdete například v Barceloně nebo Itálii.


Filtry a aplikace dotáhnou fotku k dokonalosti
K dotažení fotky k dokonalosti lze využít celou řadu aplikací. Samotný Instagram nabízí mnoho poměrně pokročilých filtrů. Myslete ale vždy na to, že přílišná vyumělkovanost není žádoucí. Fotkám dodejte třeba vinětaci, tedy ztmavené okraje, které nasměrují pozornost ke středu obrázku. Milovníci cestování, kteří se rádi na svém profilu chlubí také fotografiemi přírody, pak ocení aplikaci Afterlight, jež snadno zdokonalí barvy, jas i kontrast fotografie. Vděčné a stále funkční jsou i nejrůznější citáty nebo texty přidané k fotkám. Originální fonty nabízí například aplikace A Beautiful Mess. Velmi v kurzu jsou rovněž koláže fotografií, ty vytvoříte například pomocí aplikace Giant Square.

Následujte trendy: Instagram TV vytře vašim přátelům zrak
Pokud sledujete na Instagramu či jinde některého blogera nebo influencera a vždycky jste si přáli to zkusit, od letošního června máte příležitost. Instagram totiž představil novinku, takzvanou IGTV. Jedná se o konkurenci YouTube kanálu, která je dostupná přímo ve vaší aplikaci. Stačí, když si vytvoříte vlastní kanál. Snadno tak ihned nahrajete videa dlouhá až 60 minut. V těch můžete například popsat, jak se vám v destinaci líbí, nebo přátelům ukázat, jak vypadá hrad, pláž či jiné zajímavé místo, na němž se právě nacházíte. Na několik dní se tak můžete stát influencerem i vy.
Žhavým trendem jsou též Instastories, které využívá každý den více než 200 milionů lidí. Pro vyšperkování Instastories se nebojte naplno využít všechny funkce, které aplikace nabízí. Díky funkci kapátka můžete například pro psaní textu použít libovolnou barvu z obrázku, vytvořit si můžete také vlastní nálepku, s níž stories ozvláštníte.

Hashtagy si předem promyslete
Pokud chcete, aby vaše fotky z dovolené mohli lidé vyhledávat, prohlížet si je a dávat jim srdíčka, musíte k nim přidat hashtagy, podle kterých je ostatní uživatelé Instagramu najdou. K jedné fotce můžete přidat maximálně 30 hashtagů, ostřílení instagrameři se však shodují, že něco mezi 10 a 20 hashtagy na jeden příspěvek je optimum. Kouzlo však netkví v množství hashtagů, ale v jejich pečlivém výběru. Dobrý hashtag u fotografie splňuje dvě hlavní kritéria: odpovídá obsahu fotografie a je vyhledávaný. Při psaní každého hashtagu můžete sledovat počet jeho použití na Instagramu. Z nabídky vybírejte ty, které jsou používané hojně, ale nebojte se přidat i nějaké konkrétnější méně používané fráze, díky nimž pak budete mít ve vyhledávání na Instagramu menší konkurenci.

Věděli jste, že používání většiny těch nejfrekventovanějších hashtagů Instagram postupně blokuje? Takový hashtag se pak stává zbytečným a jeho použití u fotografií vám rozhodně více srdíček nepřinese, spíše naopak. Při jejich častém používání může být váš účet v krajním případě i zablokován. Kterým hashtagům byste se měli na dovolené vyhnout, protože patří mezi „zakázané“? Jsou to například #sunbathing, #hotdogandbeer, #italiano, #saltwater, #hotweather, #topless, #shower či #kos.


Tip navíc:
S hledáním a výběrem vhodných hashtagů vám pomohou i nejrůznější aplikace. Například webová aplikace Display purposes zobrazí v průběhu psaní hashtagu návrh souvisejících hashtagů. Česká slova ale bohužel v databázi nemá. Aplikace se stejnými nebo podobnými funkcemi se dají stáhnout i do mobilu, zkuste se poohlédnout v Appstore nebo Google Play.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Aby vás na cestách nezaskočily nějaké nepříjemnosti, nezapomeňte si sjednat to správné cestovní pojištění. Kromě zdraví si můžete pojistit zavazadla, zpoždění letu, ale i odpovědnost za nechtěně způsobené škody.
Cestovní pojištění, které bude odpovídat vašim představám a cenovým možnostem vybírejte ZDE

Hotel Kibanda Lodge

Nungwi, Zanzibar
22.2.-28.2.2019 , Polopenze

35 690 Kč

Pobytové, Sleva
Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3,
Hotel na mapě


Amaan Bungalows

Nungwi, Zanzibar
25.2.-4.3.2019 , Snídaně

36 290 Kč

Pobytové, Sleva
Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3, hodnocení: 8.3 z 10


Pickalbatros Royal Moderna

Sharm El Sheikh, Egypt
25.2.-4.3.2019 , All Inclusive

13 290 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.9 z 10
Hotel na mapě


Ajman Hotel (Ex. Kempinski Hotel)

Ajman, Spojené arabské emiráty
26.2.-5.3.2019 , Snídaně

25 400 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 8.4 z 10
Hotel na mapě


Grand Bahia Principe Punta Cana

Punta Cana, Dominikánská republika
25.2.-7.3.2019 , All Inclusive

37 990 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 9 z 10
Hotel na mapě


Bel Air Azur

Hurghada, Egypt
2.3.-9.3.2019 , All Inclusive

19 668 Kč

Doprava: Letecky (Praha, Vídeň)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.6 z 10
Hotel na mapě


Riviera Vista

Gran Canaria, Kanárské ostrovy
2.3.-9.3.2019 , Polopenze

25 683 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3,


Voi Vila Do Farol

Ostrov Sal, Kapverdské ostrovy
2.3.-10.3.2019 , All Inclusive

27 290 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.7 z 10
Hotel na mapě


Hotel Avani Kalutara Resort

Kalutara, Srí Lanka
28.2.-11.3.2019 , Snídaně

32 890 Kč

Pobytové, Sleva
Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 4,
Hotel na mapě


Grand Bahia Principe Turquesa

Punta Cana, Dominikánská republika
4.3.-11.3.2019 , All Inclusive

40 499 Kč

Doprava: Letecky (Praha, Vídeň)
Hvězdiček: 4.5, hodnocení: 8.8 z 10
Hotel na mapě


Labranda Varadero Resort

Varadero, Kuba
4.3.-12.3.2019 , All Inclusive

38 650 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 6.8 z 10
Hotel na mapě


Vista Sol Punta Cana

Punta Cana, Dominikánská republika
6.3.-13.3.2019 , All Inclusive

39 533 Kč

Doprava: Letecky (Praha, Vídeň)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.5 z 10
Hotel na mapě


Memories Varadero Beach Resort

Varadero, Kuba
7.3.-15.3.2019 , All Inclusive

39 350 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 7.8 z 10
Hotel na mapě


Sunshine Garden Resort

Pattaya, Thajsko
9.3.-17.3.2019 , Snídaně

25 202 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3, hodnocení: 7.8 z 10
Hotel na mapě


Sol Dunas

Ostrov Sal, Kapverdské ostrovy
9.3.-17.3.2019 , All Inclusive

26 490 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 8.9 z 10
Hotel na mapě


OKRUH SRÍ LANKOU S ODPOČINKEM U MOŘE (THE LONG BEACH RESORT)

Koggala, Srí Lanka
8.3.-19.3.2019 , Polopenze

32 990 Kč

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3.5,