Karlovy Vary – léčivá oáza západních Čech (levné ubytování)

29. 12. 2016
976 přečtení

Karlovy Vary je statutární město v západních Čechách a metropole Karlovarského kraje. Na ploše 60 kilometrů čtverečních zde žije na 50 tisíc obyvetel. Karlovy Vary jsou významným lázeňským střediskem se známým sklářským a potravinářským průmyslem.Booking.com

Město bylo založeno v roce 1350. V roce 1358 tu dal král vybudovat lovecký hrádek, který později v roce 1604 vyhořel. Na jeho místě dnes stojí zámecká věž. Karel IV. si uvědomoval význam založeného města. Jeho obyvatelům udělil řadu výhod. Mezi ně patřila hlavně měšťanská práva, která je zbavila poddanosti. Město se pomalu rozvíjelo a rozrůstalo a na jeho rozvoj dohlížel samotný panovník, který si sem často jezdil léčit svoje nemoci. Stejným tempem pokračoval růst města i později za vlády Václava IV.

V patnáctém století se zpráva o zdejších léčivých pramenech dostala za hranice země a začali sem přijíždět první významné osobnosti. Mezi nimi byla i markraběnka z Kulmbachu nebo husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Ale nejsou to jen léčivé prameny, díky kterým se věhlas nynějších Karlových Varů dostal za hranice země. V šestnáctém století se ve zdejším okolí začalo ve velkém s těžbou stříbra. Ve století osmnáctém získaly Karlovy Vary mezinárodní charakter. Vedle aristokracie se tu ráda ukazovala evropská kulturní elita. Za všechny můžeme jmenovat německého básníka Johanna Wolfganga von Goethe nebo ruského cara Petra Velikého.

Dnes v Karlových Varech vyvěrá celkem třináct léčivých pramenů, které se na povrch dostávají z hloubky několika tisíc metrů pod zemí. Zde je voda ohřívána horkou lávou a oxidem uhličitým, který vzniká v hlubinách země vlivem sopečné činnosti, hnána na povrch. Nejvyšší tlak má karlovarské Vřídlo. Jeho sloupec o teplotě 73 °C dosahuje výšky čtrnácti metrů. Voda ze zdejších pramenů je bohatá na množství minerálních látek, díky kterým je prospěšná v léčbě poruch zažívacího ústrojí, dny, parodontózy, nadváhy, nemocí pohybového ústrojí, onkologických onemocnění, nemocí žlučníku a žlučových cest.

Karlovy Vary a jejich okolí jistě stojí za to navštívit. Nejsou to jen zdejší prameny, které činí tyto celosvětově proslulé lázně přitažlivými, ale také kulturní a historické památky a zdejší lázeňské lesy.