Loni vzrostl zájem o autovlaky o 10 procent

13. 3. 2017
1802 přečtení

Autovlaky provozované v kooperaci národních dopravců České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) loni přepravily mezi Českem a Slovenskem 16 tisíc osobních automobilů a motocyklů. Jedná se o meziroční nárůst přepravy automobilů a motocyklů o téměř 10 procent.

„Více zákazníků jsme zaznamenali jak u trojice nočních autovlaků, které jezdí prakticky každý den, tak u denního autovlaku, který jedenkrát týdně spojuje Prahu a Košice,“ uvedl podrobnosti Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu. „Největší nárůst jsme zaznamenali u nejmladší linky mezi Prahou a Humenným, tedy na samý východ Slovenska. Počet přepravených osobních automobilů a motocyklů na této lince překročil za loňský rok 1 900 vozidel, což představuje více než dvoj násobek přeprav oproti roku 2015,“ doplnil Michal Štěpán z Českých drah.

„Produkt, který je určen široké verejnosti, podle našich průzkumů využívají zejména cestující za prací v zahraničí a ti, kteří využívají autovlak na soukromé cesty, např. z Prahy nebo z Košic pokračují dále do zahraničí za rodinami. Další velkou skupinou jsou zákazníci, kteří cestují z Čech do Vysokých Tater na dovolené. Autovlak už vícekrát využili i různé ucelené skupiny, například fanouškové veteránů či velké skupiny motorkářů,” konstatuje Karol Martinček, člen představenstva a ředitel úseku obchodu ZSSK.

České dráhy ve spolupráci se ZSSK téměř denně provozují noční autovlaky z Prahy do Popradu-Tater, Košic a Humenného v komfortních nočních vlacích EuroNight 442/443 Bohemia a EuroNight 444/445 Slovakia a jednou týdně v posilovém denním spoji EuroCity 242/243 Roháče Praha – Košice.

Autovlakem mohou cestující přepravovat osobní automobily do maximální výšky 1,55 m na dolní plošině a 2 m na horní plošině (v tomto případě musí být šířka střechy max. 1,35 m). Maximální povolená hmotnost vozidel do 1,6 m je 1500 kg včetně nákladu (kufry, batohy atd.). Maximální hmotnost vozidel od 1,6 m je 2500 kg včetně nákladu (kufry, batohy atd.). Přepravovat lze také motocykly. Při přepravě jsou automobily zaparkovány na speciálních dvoupatrových nákladních vozech připojených k vlaku, který se skládá z vozů pro cestující. Cestující tráví na nočních spojích cestu v komfortních lůžkových vozech s maximálně třímístnými oddíly a s obsluhou, která nabízí během cesty drobné občerstvení a ráno servíruje snídani, která je součástí poskytovaných služeb, na denních vlacích řadíme moderní vozy k sezení.

České dráhy loni zaznamenaly rostoucí zájem o své služby v mnoha oblastech. Celkem přepravily 171,5 milionu cestujících, o 1,8 milionu zákazníků více než v roce 2015. Rychle rostl také zájem o cestování mezi osobami se zdravotním postižením. Počet registrovaných vozíčkářů bylo loni 5 957, o 12,5 % více než v roce 2015, a národní dopravce celkově přepravil více než 10 tisíc osob na ortopedických vozících.

[insert_php]
// URL adresa
$url = ‘https://affil.invia.cz/direct/core/tool_xml-feed/download/id/173281-5470e15d33135/’;
// Unikatni nazev
$name = ‘2016121901’;
// Pocet polozek
$count = 50;
// Zde už needitovat
$full_url = “https://www.levna-dovolena.com/invia.php?url=$url&name=$name&count=$count”;
echo file_get_contents($full_url);
[/insert_php]