Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty do Pákistánu

Ministerstvo zahraničí upozorňuje vysoký stupeň hrozby teroristických útoků, únosů a sektářského násilí v Pákistánu. Pokud se tedy v těchto dnech chystáte do této nestabilní destinace, doporučujeme sledovat dostupná média, seznámit se s aktuální bezpečnostní situací v jednotlivých místech a oblastech, zaregistrovat se ve webové aplikaci DROZD (umožňuje českým občanům na dobrovolném základě poskytnout informace o plánovaném pobytu v zahraničí), kontaktovat po příjezdu Velvyslanectví ČR v Islámábádu a  potvrdit započetí cesty.

Aktuální vývoj:

  1. 2. listopadu 2014 se uskutečnil teroristický útok ve Wagah na hraničním přechodu s Indií, místě známém pro ceremonie svěšování vlajek. Při bombovém útoku zahynulo 62 osob a 100 jich bylo zraněno. Hraniční přechod zůstává otevřený, ve Wagah lze očekávat zvýšená bezpečnostní opatření.
  2. Muslimský měsíc Muharram, jehož součástí je řada náboženských poutí, končí 22. listopadu 2014. Islámský svátek Aššúra, jež byl pro šíity nejdůležitějším dnem Muharramu proběhl 4. listopadu 2014 ve znamení velkých náboženských procesí. Upozorňujeme na nutnost dbát zvýšené opatrnosti a pokynů bezpečnostních složek, které při svátku Muharram ve zvýšené míře asistují.
  3. Demonstrace opozičních politických stran probíhají ve větších městech od srpna 2014. Prakticky jediným místem, kde se ve větším počtu protestující zdržují, je prostranství před budovami Parlamentu v Islámábádu. Důrazně doporučujeme vyhýbat se místům demonstrací kvůli riziku možného násilí mezi demonstranty a ozbrojenými složkami.
  4. Pákistánská armáda pokračuje v operaci proti militantům v oblasti severního Vazíristánu a Federally Administered Tribal Areas (FATA). Bezpečnostní složky jsou proto ve stavu nejvyšší pohotovosti kvůli možným odvetným útokům militantů. Díky přítomnosti bezpečnostních složek ve městech narůstá možnost dopravních a jiných omezení.
  5. V Pákistánu nadále platí povinnost pro všechny cestovatele pobývající v zemi déle než 4 týdny prokázat se při odletu ze země mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti dětské obraně.