Neklidná situace na jihu Turecka

31. 7. 2015
3850 přečtení

MZV ČR doporučuje všem návštěvníkům Turecka obecně zvýšenou opatrnost na celém jeho území, a to zejména při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob. Před i během pobytu doporučuje MZV ČR sledovat aktuální informace o dění v zemi v médiích a v případě nenadálých situací se řídit doporučeními místních úřadů a bezpečnostních orgánů.

Doporučuje se cestovat organizovaně a ve skupinách, vyhýbat se nočnímu cestování, autem jezdit po hlavních silnicích, apod.  Při výběru místa ubytování je nutno se zejména přesvědčit, že se ubytování nachází v bezpečném místě. Doporučuje se, aby se turisté na frekventovaných místech (bazary, mořské pobřeží) vyhýbali přehnaně přátelským cizincům, nabízejícím sladkosti, pití nebo tabákové výrobky (možnost omámení). Je zakázáno fotografovat vojenské a policejní objekty a zároveň nedoporučujeme fotografovat budovy státních institucí.

Bezpečnostní situace na jižním pobřeží Turecka – a to ve všech turistických oblastech, jak na Turecké riviéře, tak na Egejské riviéře, či v oblasti Bodrumu – je klidná a bezpečná. Vždy je však nutno dodržet doporučení turistických kanceláří a místních ubytovacích zařízení.  I tady je opatrnost na místě: z různých turisticky významných míst byly hlášeny kriminálními gangy upravené bankovní automaty. Před výběrem peněz je proto zapotřebí bankomat pozorně prohlédnout, zda není podezřele upraven.

Vzhledem k  nejisté bezpečnostní situaci MZV ČR nedoporučuje cestovat do oblasti jihovýchodního Turecka, zejména nedoporučujeme cestovat do oblasti jižně a východně od jezera Van až k hranicím, včetně provincií Hakkari, Sirnak. Do měst Mardin, Siirt, Tunceli, Van, Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa a jejich okolí se doporučuje cestovat jen v nejnutnějších případech.

Zásadně se nedoporučuje cestovat do míst poblíž syrských a iráckých hranic, kde může dojít k bezpečnostním incidentům.

MZV ČR doporučuje všem, kdo plánují navštívit Turecko, aby sledovali webové stránky MZV ČR a také webové stránky Velvyslanectví ČR v Ankaře a Generálního konzulátu ČR v Istanbulu. Na stránkách velvyslanectví v Ankaře (http://www.mzv.cz/ankara/cz/index.html) a GK v Istanbulu (http://www.mzv.cz/istanbul/cz/) jsou uváděny a aktualizovány informace o případných náhlých, nebo dočasných změnách bezpečnostní situace v konkrétních místech Turecka. Je vhodné sledovat rovněž webové stránky hostící organizace, univerzity nebo společnosti, popř. být s nimi ve stálém kontaktu, a také se informovat u cestovních agentur, které mají v cílových letoviscích své delegáty.

Doporučuje se též registrace v tzv. systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí) –  http://drozd.mzv.cz.
[insert_php]
// URL adresa
$url = ‘https://affil.invia.cz/direct/core/tool_xml-feed/download/id/173281-55b46f64e8cab/’;
// Unikatni nazev
$name = ‘2015073102’;
// Pocet polozek
$count = 100;
// Zde už needitovat
$full_url = “https://www.levna-dovolena.com/invia.php?url=$url&name=$name&count=$count”;
echo file_get_contents($full_url);
[/insert_php]