Řím – kam byste měli vyrazit a co nevynechat

28. 8. 2017
Publikoval:
801 přečtení

Pokud byste chtěli jedním slovem vystihnout podstatu historického města Řím, nabízí se slovo drama. Začněte den v neuvěřitelném Panteonu, dejte zmrzlinu u Fontány di Trevi, za noční zábavou si vyrazte do živoucí čtvrti Trastevere a protančete celou noc!

Levné ubytování v Římě hledejte zde

Do Říma se z Prahy dostanete poměrně levně prostřednictvím nízkonákladových aerolinek Wizzair nebo nově i Ryanair. V akci pořídíte u obou dopravců jednosměrnou letenku i pod 500 korun.

Řím je doslova prošpikovaný nejrůznějšími památkami a jeden nebo dva dny vám rozhodně na poznání Říma stačit nebudou. Přinášíme vám alespoň pár tipů kam se podívat a co nevynechat.Booking.com


Náměstí Piazza Navona
Papež Inocenc X. se v 17. století zasadil o obnovu Říma a přeměnil nevyužívaný stadion na živé náměstí. Najdete zde fantastickou kašnu Fontana dei Quattro Fiumi od Berniniho, jehož úhlavní soupeř Borromini zase vytvořil na západní straně náměstí kostel Sant’Agnese in Agone. Drama ze 17. století je dávno zapomenuto a dnes vládne ve spoustě restaurací a kaváren na Piazza Navona pohoda.

Pantheon
Pantheon slouží po téměř 18 století za vzor dokonalosti a je známý svou perfektní symetrií – průměr kupole se rovná výšce budovy. Patří také mezi nejzachovalejší starořímské stavby a je trvalým symbolem dokonalé architektury. Místo pro svůj poslední odpočinek zde nalezli králové Vittorio Emanuele II. a Umberto I. nebo umělec Rafael.

Forum Romanum
Doby, kdy Řím ovládal “civilizovaný svět”, jsou dávno ty tam, antické ruiny však zůstávají trvalou připomínkou jeho někdejší slávy. Forum Romanum sloužilo ve starém Římě jako tržiště, bylo však také svědkem častých průvodů, občasných soudních procesů a dokonce i gladiátorských zápasů. Na budovách, svatyních a chrámech lze dodnes spatřit detaily svědčící o úžasném uměleckém mistrovství.

Fontána di Trevi

K nelibosti svých božských kolegů, kteří se se vším všudy představovali v lidské podobě, cestoval bůh Okeanos rád v těžkopádném kočáře ve tvaru lastury. Fontána di Trevi byla dokončena v roce 1762 v období vrcholného baroka a patří k nejpromyšlenějším a zároveň nejromantičtějším kašnám na světě. Její ústřední postavou je právě Okeanos. Pokud byste se chtěli vykoupat, dejte pozor na bdělé strážníky.

Koloseum
Představte si, že spolu s 60 000 řvoucími Římany sledujete krvavý boj na život a na smrt. Zápasy gladiátorů už naštěstí patří minulosti, při návštěvě Kolosea se vám však tenhle historický výjev bezpochyby v mysli zhmotní v živých barvách. Stavbu z kamene, cihel a betonu začali na příkaz římského císaře Vespasiána budovat už v roce 70 n. l.

Náměstí Piazza di Spagna
Tyhle schody opravdu nemluví španělsky, jak byste si snad mohli myslet, Piazza di Spagna má však svůj vlastní romantický jazyk. Je to úžasné místo, kde se můžete bavit pozorováním lidí kolem. Všimněte si taky těch elegánů přicházejících z bulváru Via del Corso. Prohlédněte si kostel Trinità dei Monti a nezapomeňte na Dům Keatse a Shelleyho, který připomíná anglické romantické básníky zamilované do Říma.

Náměstí Campo de’ Fiori
Na tomto náměstí, které kdysi bylo odstrašujícím popravčím místem, si dnes lidé pochutnávají na vynikající pizze a užívají si pestrobarevný pouliční trh. Na okolní restaurace a bary shlíží zprostřed náměstí socha Giordana Bruna a večer se celé náměstí promění na oblíbené místo zábavy, kam si zajít na skleničku a užít si pohodovou atmosféru.

Bazilika sv. Petra
Jak byste se oblékli na setkání s papežem? Audienci u samotného pontifika si musíte rezervovat dlouho dopředu. Nebesky úchvatný interiér velkolepé baziliky vás však ohromí i bez audience. Mezi uměleckými díly s náboženskou tematikou vyniká Michelangelova Pieta. Ohromnou renesančně-barokní katedrálu lze spatřit snad ze všech míst v Římě a během mše se do ní vejde na 60 000 lidí.

To je jen nepatrný výběr toho nejlepšího co na vás při prohlídce Říma čeká. Pokud se do Říma vypravíte ať už letecky, autobusem nebo autem, nezapomeňte si zajistit pohodlné kvalitní a levné ubytování. K tomu můžete využít největší rezervační portál BOOKING.comBooking.com