Thajsko se může pochlubit domečky pro duchy

26. 7. 2015
3050 přečtení

Kultury mnoha národů světa mají odnepaměti potřebu vzhlížet a uctívat nejrůznější božstva. Za tímto účelem stavějí chrámy, kapličky, vyhraničují posvátná místa a přinášejí oběti. Nejinak je tomu i v Thajsku, zemi, která je opředena nejrůznějšími legendami, zemi, jež si jako jedna z mála zachovala svou starodávnou a fascinující kulturu. Zrod Thajského království je datován do třináctého století. Až do roku 1939 bylo známé pod jménem Siam. V současnosti čítá 62 milionů obyvatel a z nich se celých 95 procent hlásí k buddhismu, který se zde stal státním náboženstvím. Celou zemi protkávají buddhistické chrámy se zlatými věžemi a miniaturní domečky na tyči o velikosti papírové krabice, které byste stěží, v takové míře, našli jinde na Zemi.

Domečky pro duchy, jak tyto malé stavby nazývají sami Thajci, představují jakési miniaturní svatyně. Ty jsou umístěny snad před každým domem a místní obyvatelé do nich každé ráno přinášejí květiny, vonné tyčinky a něco málo jídla. Thajci jsou totiž velice pověrčivý národ. Věří, že se v blízkosti jejich domovů pohybují duchové, které si nesmí znepřátelit, ale naopak je získat na svoji stranu. A tak například před stavbou nového domu je nejdůležitější a prvořadou záležitostí vytipovat na pozemku vhodné místo pro umístění takového domečku a následně ho postavit. Podle zdejších obyvatel by samotná stavba domu mohla duchy vyrušit z jejich poklidného života a život s nimi by mohl být problematický. Pokud se majitel domu rozhodne v budoucnu své obydlí rozšířit, musí zvětšit i domeček pro duchy, aby se nerozzlobili, že se na ně zapomnělo.

Thajsko své dávné tradice přeneslo i do moderní doby a pokud si vyberete levný zájezd do toto království, setkáte se s nimi i v místech, kde byste je sotva očekávali. Domečky pro duchy tak najdete i ve městech. Nejsou však umísťovány před domy, ale na jejich střechy a některé rodiny vybudovaly duchům miniaturní oltáře i ve svých bytech. Není ničím zvláštním, že se domečky pro duchy objevují i střeše bangkokských bankovních domů nebo před velkými nákupními centry. Pověrčivost Thajců totiž nezná mezí.

Pokud chcete domečku pro duchy vidět na vlastní oči, vydejte se na levnou dovolenou do Thajska. Levné zájezdy do Thajského království můžete vybírat prostřednictvím vyhledávacího formuláře vpravo nebo z tipů níže.
[insert_php]
// URL adresa
$url = ‘https://affil.invia.cz/direct/core/tool_xml-feed/download/id/173281-55b54803e305b/’;
// Unikatni nazev
$name = ‘2015072604’;
// Pocet polozek
$count = 100;
// Zde už needitovat
$full_url = “https://www.levna-dovolena.com/invia.php?url=$url&name=$name&count=$count”;
echo file_get_contents($full_url);
[/insert_php]