U first minute zájezdů je zájem o evropské destinace. Vede Bulharsko a Chorvatsko

24. 2. 2016
Publikoval:
2902 přečtení

Preference destinací pro letní dovolenou se u českých turistů oproti loňskému roku změnily. V aktuální poptávce v režimu first minute totiž výrazně posílil zájem o tradiční evropské destinace, které jsou cenově dostupné a stabilní. Lidé mají letos v rámci first minute nabídek levné dovolené největší zájem o Bulharsko a Chorvatsko. Průměrná cena prodaného zájezdu na léto 2016 je 13532 Kč na osobu.

Kvůli nejasné společensko-politické situaci se čeští turisté při volbě levné letní dovolené spíše přiklánějí k tradičním evropským cílům. V žebříčku nejoblíbenějších destinací tak v letošním roce, a to nejen u first minute levných zájezdů, stoupá nejen Bulharsko a Chorvatsko, ale i Španělsko a Itálie. Výrazně vyšší zájem je také o levnou dovolenou na Kanárských či Kapverdských ostrovech, kde se poptávka oproti loňské sezóně více než zdvojnásobila. Znatelně naopak poklesl zájem českých turistů o Turecko, a to o 9,5 procentních bodů.

Nižší poptávka než před rokem je též o dovolenou v Řecku. Ve stejném období se loni prodalo o 20 % více zájezdů než letos. Řada lidí, kteří se v loňském roce vydávali na levnou dovolenou na řecké ostrovy, totiž letos častěji vyhledává jiné země, především pak levné pobyty v Bulharsku, Chorvatsku a Španělsku. Zájem o Řecko by však nakonec mohla posílit nabídka last minute levné dovolené, kde se předpokládá tradiční nárůst poptávek díky finanční dostupnosti.

Pokud se turisté rozhodnou vyrazit do Řecka, všeobecně poptávají spíše větší ostrovy, zejména pak Krétu, Rhodos, Zakynthos či Korfu. O menší ostrovy, jako je Lesbos a Samos, se lidé zajímají jen zřídka a většinou se jedná o turisty, kteří již ostatní ostrovy procestovali. Rozhodující je také vyšší cena zájezdu. Při poptávce na ostrov Kos, který se letos posunul až na 7. nejprodávanější lokalitu v Řecku, žádné obavy nepanují. Na jeho úkor však láká Kréta.

Rozdíl existuje také v průměrné ceně prodaného first minute zájezdu. V letošním roce Češi do své letní dovolené investují v průměru 13532 Kč na osobu, což je o 692 Kč více než loni. Cena rostla u oblíbených evropských destinací v průměru o 1 500 Kč. V případě nejpopulárnějšího Řecka šlo konkrétně o meziroční nárůst ceny prodaného zájezdu o 1 635 Kč. Průměrná dovolená na řeckých ostrovech zakoupená v režimu first minute tak letos vyjde na 15916 Kč na osobu. Výrazně poklesla naopak průměrná cena prodaného zájezdu na Kapverdské ostrovy. Snížila se o bezmála 5 000 Kč na 22759 Kč za osobu.

Poptávka po dovolené v evropských zemích, které jsou všeobecně vnímány jako stabilní, bude letos bezesporu narůstat. To může vést k tomu, že se nabídka pobytů v těchto zemích brzy vyprodá, případně dojde ke zdražení některých zájezdů. Turisté by si tak měli letní dovolenou rezervovat včas, nejlépe ještě do konce ledna, kdy je nabídka first minute dovolených cenově nejvýhodnější. Sleva oproti katalogovým cenám dosahuje až k 30 %, doprovázejí ji navíc i zajímavé bonusy.

[insert_php]
// URL adresa
$url = ‘https://affil.invia.cz/direct/core/tool_xml-feed/download/id/173281-56cd619ce1b36/’;
// Unikatni nazev
$name = ‘2016022401’;
// Pocet polozek
$count = 50;
// Zde už needitovat
$full_url = “https://www.levna-dovolena.com/invia.php?url=$url&name=$name&count=$count”;
echo file_get_contents($full_url);
[/insert_php]