Velký manuál pro cestování s dětmi

13.04.2017
Publikoval:
797 přečtení

S příchodem dětí se částečně mění i naše zvyky. A pro případ cestování toto tvrzení platí dvojnásobně. Dříve stačilo jen koupit letenky nebo nastartovat auto a vyrazit. Přestože se může zdát, že cestování s dětmi je komplikované, mnohdy dokonce nereálné, opak je pravdou. Jen je třeba se na cesty připravit zavčas a myslet o pár kroků napřed. Cestování s dětmi je totiž zcela jiná disciplína. A i zde platí, že jen důkladná příprava a cvičení dělá mistra.

S přípravami začněte brzy
Přípravy začínají už v momentě, kdy se rozhodnete, že se s dětmi chcete vydat na cesty. Samozřejmě můžete prvně koupit výhodné letenky, a pak až řešit zbytek, ale tento krok je hodný již opravdového mistra. Pokud s dětmi teprve začínáte cestovat, doporučujeme pečlivě promyslet podobu dovolené, tedy destinaci, ubytování, druh dopravy a stravy. „Při výběru vhodné destinace byste měli zvážit několik věcí. V první řadě jde o délku cesty. S malými dětmi není vhodné absolvovat dlouhé lety či několika hodinovou jízdu autem. Také si zjistěte, jaká je délka transportu z letiště do hotelu,“ radí Michal Tůma, marketingový ředitel společnosti Invia, která je největším internetovým prodejcem zájezdů v České republice. „Při volbě dovolené myslete také na možnost vyžití pro děti. Pokud míříte k moři, pak volte raději lokality s písčitými plážemi a mírným přístupem k moři,“ doplnil Tůma s tím, že vhodná jsou například přímořská letoviska v Řecku, Itálii, Španělsku či Bulharsku. Výhodou pro děti jenapříklad přítomnost hřiště, aquaparku či jiných atrakcí. Okolí zvolené lokality by navíc mělo nabízet zajímavá místa pro kratší výlety.

V případě, že si včas ujasníte všechny parametry dovolené s dětmi, potom neváhejte s objednáním zájezdu či rezervací ubytování. Nejzajímavější nabídky jsou totiž rychle vyprodány. Navíc při včasném nákupu dovolené v takzvaném režimu first minute lze pořídit pobyt pro dítě zdarma.

Tip: V případě ubytování raději volte hotely či apartmány s označením baby friendly. Jde o certifikát, který zaručí, že jsou na přítomnost dětí zařízeni a poskytnou vám potřebný komfort.

Batohy dětem raději zkontrolujte
Při balení je dobré vést si seznam toho, co už máte zabaleno, co zbývá, a co je třeba ještě pořídit. Seznam věcí je přitom dobré vzít i s sebou na dovolenou pro zpětnou kontrolu, kterou oceníte při balení zpět domů. Letíte-li, myslete na váhové limity, abyste se nemuseli na letišti něčeho na poslední chvíli zbavovat. Právě zjištění váhy a rozměru zavazadel by měl být prvním krokem před zahájením vlastního balení.

Zjistěte si také aktuální předpověď počasí v místě, kam jedete. Ačkoliv jedete například do tropů, nemusí to znamenat, že vám nebude pršet, a při cestování s dětmi platí více než kdy jindy, že není špatného počasí, jen špatného oblečení. Mějte proto s sebou i něco voděodolného a vsázejte na vrstvení.

Pokud poletíte, vezměte si základní věci raději do tašky k sobě pro případ, že by se vám ostatní zavazadla ztratila. „V příruční tašce je dobré mít veškeré potřebné doklady. Především myslete na to, že svůj pas musí mít již každé dítě. Dále pak mějte u sebe peněženku, letenku či jízdenku, telefon i s nabíječkou, léky, náplasti. Pokud je potřeba, tak i mezinárodní adaptér. Po ruce mějte také hračku, bez které dítě neusne,“ vyjmenoval nezbytnosti Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí pobyty od 300 renomovaných cestovních kanceláří. Do tašky, kterou budete mít po ruce, zabalte také věci, které vám pomohou děti zabavit. Připravte si například brožované knihy, barevné pastelky, omalovánky, karetní hry a jiné cestovní hry. Pro jistotu je dobré vzít pro všechny náhradní oblečení na jeden den, pyžama, zubní kartáčky, pastu a pro děti i lehkou deku.

Tip: Pokud to věk dětí již dovoluje, zapojte je do příprav a nechte je zabalit si batoh. Raději však předodjezdem ještě zkontrolujte, co vše si vaši potomci sbalili. Nebudete tak nepříjemně zaskočeni například při bezpečnostní prohlídce na letišti.

Myslete na svačiny. Na sladkosti ale zapomeňte
Žádnému rodiči asi netřeba radit, aby nezapomněl přibalit dostatek svačin a pití na cestu. Raději ale vynechejte sladké nápoje, sušenky a jiné zdroje cukru. Pokud se necháte zlákat snadným řešením, jak dítě na chvíli umlčet, nemůžete pak čekat, že vám s vysokým cukrem v krvi vydrží dlouho sedět na jednom místě. Ideální jsou v tomto případě spíše potraviny s vysokým obsahem bílkovin.

U řady leteckých společností si můžete předem zjistit, zda a jaké občerstvení bude podáváno během vašeho letu. Podle toho můžete uzpůsobit množství i složení svačin pro děti.

Tip: V připravené svačince by neměly chybět žvýkačky. V letadle totiž pomůžou zmírnit případné bolesti uší a v autě zase mohou pomoci od nevolnosti.

Do letadla i do auta s autosedačkou
Samotná cesta na dovolenou je nejnáročnější fází celého pobytu. Proto je vhodné na průběh děti předem připravit. Popište dětem, jak vypadá terminál letiště, jak probíhá odbavení, vzlet či přistání. U cesty autem jim zase vysvětlete, že oproti klasickým přejezdům budou muset déle sedět a být trpělivější. Děti namotivujte a především si připravte hračky, které je při cestě zabaví.

Před startem nebo na zastávkách nenuťte děti sedět na místě. Nechte je proběhnout se a pobavit. Na letiště nechte děti například prozkoumat terminál nebo k zabavení využijte například pohyblivé chodníky, prázdné brány nebo dětské koutky. Na odpočívadlech u dálnic jsou zase často k dispozici dětská hřiště.

Pro cestování je však klíčová bezpečnost dítěte. Odborníci doporučují v letadle při vzletu a přistávání mít dítě co nejblíže u sebe, aby se vám mohlo dívat do obličeje, což ho uklidní. K tomuto účelu je většina letadel opatřena bezpečnostními pásy pro kojence, které se připevní ke klasickým pásům. Po zbytek letu je však nejlepší mít děti do dvou let v autosedačce, je to nejpohodlnější pro dítě i pro vás. „Sedačka pro přepravu dětí v autě či v letadle by měla mít patřičný certifikát. U autosedaček proto hledejte oranžový štítek, který potvrzuje splnění norem,“ upozorňuje Lukáš Fiala z předního českého obchodu s dětským vybavením FunBaby.cz. „Zvláště pro letní cestování je důležitá kvalita potahového materiálu. Některé potahy sedaček jsou totiž vyrobeny z neprodyšných materiálů, které špatně odvádí pot dítěte a mohou se šířit bakterie,“ zdůraznil rizika Fiala.

Tip: Při cestování s dětmi si nechávejte časovou rezervu. Ať už cestujete autem či letíte, počítejte s nějakým časem navíc, oproti tomu, když cestujete sami. Vyhnete se tak zbytečnému stresu. Ideální je také naplánovat ty nejnáročnější části cesty na čas spánku dětí. Aby vaše ratolesti problematickou část prospalo, a vy jste měli potřebný klid na zajištění klidného průběhu transportu. Pro lepší komfort je také dobré si pořídit zkracovač pásů pro zajištění dítěte. Ten napomáhá bezpečnému a správnému nastavení ramenního autopásu.

Správné vybavení je základ
U ubytování si vždy zjistěte, jaké vybavení budete mít na pokoji k dispozici. Kvalitní hotely by měly standardně poskytovat dětské postýlky a v restauracích jídelní stoličku. Baby friendly hotely pak většinou umožňují zapůjčení chůvičky, nočníku a kočárku. Pokud vám to ale místo v autě či váhový limit na letišti dovolují, vezměte si raději co nejvíce vlastního vybavení. „Například kvalita dětských postýlek se může značně lišit a na místě už toho s nevyhovující či znečištěnou postýlkou příliš nevymyslíte. Raději proto vozte svoji vlastní cestovní postýlku, na kterou je dítě zvyklé a která splňuje potřebné standardy,“ radí Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím FunBaby.cz. „Váha cestovní postýlky je zhruba osm kilo. Většinou jsou dodávány již v praktickém obalu, takže není nutné je do letadla speciálně balit,“ doplnil Fiala. Pokud plánujete brát i vlastní kočárek, předem zjistěte jeho váhu a rozměry ve složeném stavu. Praktickou alternativou ke kočárkům jsou nosiče. Pro kojence je vhodné nošení dětí na břiše, u starších dětí, které již dobře sedí, je pak ideální volbou nosič v podobě batohu, který umožňuje nést dítě pohodlně na zádech.

Tip: Některá letiště dnes už umožňují ponechat si kočárek až do nástupu do letadla a při výstupu vám ho opět přistaví, takže nemusíte děti přenášet po letišti v rukou. Pro tyto účely je vhodné si poříditcestovní obal na kočárek, který ho ochrání před nečistotami a dalšími vnějšími vlivy.

(zdroj INVIA.cz)
Hotel Park Plaza Belvedere

Istrie, Chorvatsko
19.5.-26.5.2018 , Polopenze

13 890 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 4, hodnocení: 9 z 10
Hotel na mapě


Palm Beach

Hurghada, Egypt
20.5.-27.5.2018 , All Inclusive

14 167 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Sleva za včasný nákup, Akce, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Bratislava)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.1 z 10
Hotel na mapě


Hotel Holiday Village Sagitta

Střední Dalmácie, Chorvatsko
26.5.-28.5.2018 , All Inclusive

2 646 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 3, hodnocení: 8.4 z 10


Hotel Bluesun Soline

Střední Dalmácie, Chorvatsko
7.6.-15.6.2018 , Snídaně

18 058 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 3, hodnocení: 9 z 10
Hotel na mapě


Hotel Lyra Resort

Side, Turecko
16.6.-23.6.2018 , Ultra All inclusive

21 110 Kč

Pobytové, Dítě zdarma / se slevou, Parkování u letiště zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Praha, Ostrava)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 8.6 z 10
Hotel na mapě


Hotel Kleopatra Royal Palm

Alanya, Turecko
14.6.-24.6.2018 , All Inclusive

17 846 Kč

Pobytové, Dítě zdarma / se slevou, Parkování u letiště zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Brno)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 7.9 z 10
Hotel na mapě


Villa Side Hotel

Side, Turecko
4.7.-14.7.2018 , All Inclusive

26 253 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Nízká záloha, Akce, Novomanželská sleva, Chytrá záloha 2 600 Kč
Doprava: Letecky (Bratislava)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 9.3 z 10
Hotel na mapě


Hotel Pinija

Petrčane, Chorvatsko
7.7.-17.7.2018 , Polopenze

22 235 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.9 z 10
Hotel na mapě


Vila Grbavac

Baška Voda, Chorvatsko
11.7.-25.7.2018 , Bez stravy

10 780 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 3,


Azura Deluxe

Alanya, Turecko
21.7.-1.8.2018 , Ultra All inclusive

31 242 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Sleva za včasný nákup, Akce, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Bratislava, Košice)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 9 z 10
Hotel na mapě


Hotel Side Sedef

Side, Turecko
29.7.-8.8.2018 , All Inclusive

20 822 Kč

Pobytové, Dítě zdarma / se slevou, Parkování u letiště zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Brno)
Hvězdiček: 3, hodnocení: 7.6 z 10
Hotel na mapě


Primasol Hane Garden

Side, Turecko
1.8.-11.8.2018 , All Inclusive

25 877 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Nízká záloha, Akce, Novomanželská sleva, Chytrá záloha 2 600 Kč
Doprava: Letecky (Bratislava)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 8.3 z 10
Hotel na mapě


Hotel Seramar Comodoro Playa

Mallorca, Španělsko
5.8.-12.8.2018 , All Inclusive

32 534 Kč

Pobytové, Dítě zdarma / se slevou, Parkování u letiště zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Praha, Brno, Ostrava)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.3 z 10
Hotel na mapě


Hotel Apollo Beach

Rhodos, Řecko
10.8.-21.8.2018 , All Inclusive

45 494 Kč

Pobytové, Dítě zdarma / se slevou, Parkování u letiště zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Brno, Ostrava, Bratislava)
Hvězdiček: 4, hodnocení: 9.2 z 10
Hotel na mapě


Sentido Palm Royale Soma Bay

Hurghada, Egypt
26.8.-2.9.2018 , All Inclusive

22 044 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Sleva za včasný nákup, Akce, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Bratislava)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 9.1 z 10
Hotel na mapě


Hotel Aurora

Podgora, Chorvatsko
29.8.-5.9.2018 , Snídaně

17 084 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3, hodnocení: 8.2 z 10
Hotel na mapě


Hotel Titanic Beach Resort Lara

Antalya, Turecko
7.9.-14.9.2018 , Ultra All inclusive

27 180 Kč

Pobytové, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 9.3 z 10
Hotel na mapě


Hotel Port 9

Korčula, Chorvatsko
12.9.-26.9.2018 , Light All inclusive

26 625 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.2 z 10


Susesi Luxury Resort

Belek, Turecko
22.9.-29.9.2018 , Ultra All inclusive

25 713 Kč

Pobytové, Sportovní, U moře, Lázeňské, Golfové, Dítě zdarma / se slevou, Nízká záloha, Akce, Novomanželská sleva, Chytrá záloha 2 600 Kč
Doprava: Letecky (Bratislava)
Hvězdiček: 5, hodnocení: 8.9 z 10
Hotel na mapě


Apartmány Mendula

Brač, Chorvatsko
26.9.-10.10.2018 , Bez stravy

6 566 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 3,


Apartmány Koversada

Istrie, Chorvatsko
13.10.-20.10.2018 , Bez stravy

3 190 Kč

Pobytové, U moře, Dítě zdarma / se slevou, Novomanželská sleva
Doprava: Vlastní ()
Hvězdiček: 4, hodnocení: 8.6 z 10
Hotel na mapě