Začal předprodej zájezdů na příští letní sezonu

15. 9. 2018

Cestovní kanceláře už nyní nabízejí first minute předprodeje dovolených na léto 2019. Lidé zatím nejčastěji hledají pobyty v Turecku a ve Španělsku. „Cestovní kancelář, která nabídne klientovi pobyt jako první, má výhodu. Nabízí klientovi nejvíce poptávané či nejlépe hodnocené hotely, navíc za výhodných podmínek, a právě proto koupi dovolené v režimu first minute volí stále více lidí,“ vysvětluje ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Letos první cestovní kanceláře začaly nabízet pobyty na léto 2019 už v polovině srpna – což je rekordně brzo ve srovnání s předchozími lety.

Hlavní vlna first minute prodejů na další sezonu startuje každoročně až v průběhu října a končí v březnu. Nevyšší slevy – a to až ve výši 30 % – a současně nejvíce výhod získají klienti, kteří si dovolenou vyberou do Vánoc, popřípadě ještě v lednu. S blížícím se létem pak výše slev postupně klesá. V dubnu začínají první nabídky last minute zájezdů na odlety na začátku sezóny, to znamená v květnu a červnu.

„Nejvíce pobytů za first minute akční ceny lidé nakoupí v prosinci, lednu a únoru. Pro končící letní sezonu 2018 to bylo asi 30 % všech prodaných zájezdů. Rok od roku je vidět, že tento trend roste. Letos předpokládáme, že o nákup dovolené v předstihu bude opět vyšší zájem než před rokem. Začátek září přinesl 30% nárůst nákupu oproti stejnému období loni, ale počty jsou zatím malé, FM prodeje teprve začínají,“ konstatuje ředitelka portálu dovolena.cz.


Zájem o lyžařské zájezdy na zimní sezónu také láme rekordy
Klienti portálu dovolena.cz mají ve first minute předprodejích letos větší zájem také o zimní lyžařské pobyty. „K dnešnímu dni už máme prodáno o asi 60 % více lyžařských zájezdů více než loni. Určitě tomu dopomohl i fakt, že některé cestovní kanceláře přišly s nabídkou zájezdů na hory velmi brzy. Navíc klienty mohla k brzkému nákupu také motivovat extrémně nízká záloha, u některých zájezdů při zakoupení do konce srpna stačilo zaplatit zálohu od 990 korun na pobyt“, vysvětluje Eva Sedlmajerová. Lidé mají podle ní navíc letos zatím o poznání větší zájem o letoviska v italských Alpách než v rakouských.

„Vzhledem k tomu, že ceny last minute zájezdů letos nijak výrazně neklesly a lze očekávat, že to tak bude i v následující sezoně, doporučujeme našim zákazníkům vybrat si dovolenou na příští rok právě ve first minute předprodejích. Ceny jsou skutečně nižší o desítky procent, výběr je největší a tak klienti mohou kalkulovat se všemi svými požadavky, které na svoji dovolenou mají,” doplňuje.

Letošní léto také ukázalo, že Češi si na svých dovolených čím dál častěji dopřávají pohodlí, na portálu dovolena.cz si vybrali o třetinu pobytů all inclusive víc než před rokem. „Češi si čím dál raději připlatí za vyšší kvalitu služeb, tedy vybírají služby all inclusive, hotely přímo u pláže a s dobrým hodnocením.“ zmiňuje Eva Sedlmajerová.

Kromě toho je i v létě láká exotická dovolená. Letos se lidé v rekordním počtu vydali do Spojených arabských emirátů nebo do Thajska a na Zanzibar, do těchto destinací zamířilo celkově o pětinu klientů více než v létě 2017. Hlavní turistická sezona v tamních letoviscích je ale přitom v zimních měsících. „Lze očekávat, že i letos v zimě víc lidí vymění hory za pláže,“ předpokládá za STUDENT AGENCY Sedlmajerová.