Zdravotní rizika v Keni. Nezapomeňte na očkování!

29. 12. 2016
1832 přečtení

Oblíbeným turistckým cílem v zimním obdobím se v posledních letech stává africká Keňa. Vzhledem k tomu, že se tato turistická destnace nachází na kontinentu, který trápí nízká úroveň zdravotní péče a je postihován nejrůznějšími epidemiemi, je před odjezdem dobré vědět, jaké zdravotní nástrahy vád mohou na vaší dovolené v Keni čekat a jak jim předcházet. V každém případě je vhodné se dostatečně vybavit medikamenty a vyřídit si řádné zdravotní pojištění. I když jsme zvyklí na poměrně vysokou kvalitu našich státních zařízení, pro Keňu to neplatí.

V případě úrazu nebo nemoci raději vyhledejte soukromou nemocnici, státní nemocnice nejsou doporučeny. Například Nairobi Hospital poskytuje služby na dobré úrovni, stejně jako Mombasa Hospital. Musíte ale počítat s tím, že zaplatíte naprosto všechny prostředky, léky a jehly budete muset uhradit ze svého. Pro tyto případy si zajistěte kvalitní zdravotní pojištění i s pojištěním léčebných výloh v zahraničí.

Při pobytu v Keni byste si měli dávat opravdu velký pozor na několik závažných nemocí, jejichž nejčastější příčinou jsou infekce přenášené hmyzem a získané díky velmi špatné hygieně. Pozorně si tety přečtěte tento seznam nejčastějších nemocí, vždy je lepší vědět víc, než se pak dostat do nepříjemné situace.

Malárie
Malárie je nejčastější nemocí, se kterou se v Keni můžete setkat. Vyskytuje se bez ohledu na roční dobu ve všech oblastech po nadmořskou výšku 2500 metrů. Nejmenší pravděpodobnost nákazy je v okolí Nairobi, v horách a v západní Keni.

Co vlastně tuto nemoc způsobuje? Příčinou malárie jsou prvoci rodu Plasmodium, kteří jsou přenášeni pouze samičkami komárů Anopheles. Nakazíte se, pokud Vás kousne tímto prvokem infikovaný komár nebo moskyt. Je dobré znát, jaké jsou symptomy malárie. Patří mezi ně zimnice, bolesti hlavy, opakující se horečka a únava. Doporučuje se preventivně užívat takzvaná antimalarika, a to před cestou, během cesty, a také ještě čtyři týdny po návratu. Jelikož se v Keni nachází tři zóny výskytu malárie, je nezbytné se důkladně poradit s Vaším lékařem o dávkování a druhu antimalarik. Oblasti se dle WHO dělá na zóny A, B a C. velmi důležitá je také prevence při samotném pobytu. Vyhýbejte se pobytu venku při západu slunce, používejte kvalitní moskytiéry, ošetřujte se jen kvalitními repelenty, noste dlouhé rukávy a nohavice. Antimalarika se hodí nejen k prevenci, ale pokud se náhodou nakazíte a v oblasti se nenachází žádné lékařské zařízení, můžete jimi zahájit léčbu sami.

Žloutenka typu A a B
Je spousta zemí s výšeným výskytem těchto druhů žloutenky. Je tedy dobré podstoupit očkování i pro cestu do Keni. Hepatitidou se můžete nakazit nechráněným stykem, použitím nesterilních nástrojů nebo také na toaletě. Vakcína proti hepatitidě A a B poskytuje dlouhodobou ochranu. U hepatitidy A nejméně 10 let a hepatitidy B celý život.

Žlutá zimnice
Žlutá zimnice je další nemoc přenášena komářím štípnutím. Má ale odlišné projevy, než malárie. Mezi příznaky patří bolesti svalů, teploty nebo krvácení. Proti žluté zimnici je třeba se očkovat nejméně deset dní před cestou.

Cholera
Cholera postihuje především ty nejchudší africké oblasti a městské slumy. Způsobuje ji bakterie vibrio cholerae, nákaza je možná jen prostřednictvím nakaženého člověka nebo kontaminovanou vodou. Příznaky onemocnění jsou různé, nejčastěji se objevuje zvracení a průjem.

AIDS
Afrika je zemí s nejvyšším výskytem HIV pozitivním obyvatel. Bohužel, není možno se proti AIDS očkovat, ale dbejte na prevenci. Při náhodném pohlavním styku vždy použijte prezervativ, vyhýbejte se špinavým nožům nebo jehlám.

Důležité je také chránit se před přímým sluncem, a to především v dopoledních hodinách. Brýle a pokrývka hlavy by měly být věci, které si zabalíte jako první. Nezapomeňte ani na kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem, protože úpal, ani úžeh nejsou příjemné záležitosti a mohou pokazit Vaši dovolenou. Dbejte také na pravidelný přísun tekutin.

Součástí vaší cestovní výbavy při vaší cestě do Keni by neměla chybět dezinfekce, například Jodisol nebo Septonex, kterými můžete ošetřit drobná poranění tak, aby nedošlo k infekci.

Zdroj: Invia.cz

Levné zájezdy a levnou dovolenou do Keni zobrazíte kliknutím na odkaz Levná dovolená v Keni nebo vybírejte z tipů níže.
[insert_php]
// URL adresa
$url = ‘https://affil.invia.cz/direct/core/tool_xml-feed/download/id/173281-585986916dea4/’;
// Unikatni nazev
$name = ‘2016122903’;
// Pocet polozek
$count = 50;
// Zde už needitovat
$full_url = “https://www.levna-dovolena.com/invia.php?url=$url&name=$name&count=$count”;
echo file_get_contents($full_url);
[/insert_php]